Epitelovo-mezenchymálny prestup v in vitro modeli nádorových kmeňových buniek karcinómu mliečnej žľazy
Terminologický slovníček
Vedúci projektu: Ján Sedlák
Trvanie projektu: 2006 - 2009
Predkladaný projekt je zameraný primárne na proces EMT v in vitro modeli nádorových kmeňových buniek z karcinómu mliečnej žľazy. Z vlastností kmeňových buniek vyplýva, že táto populácia je terapeutickým cieľom a EMT je integrálnou súčaťou invazívneho a metastatického procesu. Nedávne zistenia o možnosti izolácie CSC z permanentných bunkových línií a existujúca spolupráca s oddelením patológie OÚSA dovoľuje prepojiť laboratórne zistenia s ich overením na archívnom materiáli, čím sa aj posilní onkologický translačný výskum na Slovensku. V experimentálnej časti sú zahrnuté pracovné skupiny, ktoré majú dlhodobú skúsenosť s navrhovanými analýzami a tento projekt predstavuje vzájomné prepojenie ich doterajších aktivít.
EMT (z anglického epithelial to mesenchymal transition) označuje proces trandiferenciácie epitelových buniek na bunky mezenchýmové, ktorý sa uskutočňuje počas embryonálneho vývoja.
Tumorigenéza - vznik, vývoj a tvorba nádoru.
Epitel - krycie tkanivo pozostávajúce z jednej alebo viacerých vrstiev tesne susediacich buniek, s minimálnym medzibunkovým priestorom, ktoré pokrýva vnútorné a vonkajšie povrchy tela a jeho orgánov.
Mezenchým - spojivové tkanivo, ktoré sa vyvinulo z embryonálneho mezodermu a je základom pre kostrové a spojivové tkanivá ako aj hematopoézu.
Karcinóm - zhubný (malígny) nádor pôvodom z epitelu.
Publikácie